Σας καλωσορίζουμε στο 5ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας κι ευχόμαστε καλή πρόοδο στους νέους μας μαθητές της Α’ Γυμνασίου και σε όλους τους μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου που επανεγγράφονται.

Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής (Α’ Γυμνασίου) – επανεγγραφής (Β’ & Γ’ Γυμνασίου) του παιδιού σας θα πρέπει να συγκεντρώσετε τα παρακάτω δικαιολογητικά και στη συνέχεια να ακολουθήσετε τις διαδικασίες εγγραφής/επανεγγραφής που περιγράφονται παρακάτω:

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

1ον Απολυτήριο Δημοτικού (ισχύει μόνο για τα παιδιά της Α’ Γυμνασίου), εφόσον αυτό δεν θα διαβιβαστεί υπηρεσιακά από το Δημοτικό Σχολείο.

2ον Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/Δημοτικής Ενότητας στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος/η ο/η μαθητής/τρια, εφόσον δεν έχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας (μόνο για τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου και όσοι μαθητές της Β’ και Γ ‘ τάξης δεν έχουν ήδη προσκομίσει)

3ον Συμπληρωμένο το έντυπο γονικής συγκατάθεσης για ανάρτηση φωτογραφιών ή βίντεο στις σχολικές ιστοσελίδες. Μπορείτε να το βρείτε κάνοντας κλικ ΕΔΩ (ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ)

4ον “Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή” (μόνο οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου), το οποίο θα πρέπει να προσκομίσετε συμπληρωμένο και σφραγισμένο από τον οικογενειακό σας γιατρό μέχρι το αργότερο την έναρξη των μαθημάτων στις 7 Σεπτεμβρίου 2020. Μπορείτε να το εκτυπώσετε κάνοντας κλικ εδώ, να το σαρώσετε συμπληρωμένο και σφραγισμένο και να το αποστείλετε μαζί με όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

5ον Πρόσφατη Φωτογραφία του μαθητή / της μαθήτριας (μόνο οι μαθητές της Α’ Τάξης και όσοι μαθητές της Β’ και Γ ‘ τάξης δεν προσκόμισαν ήδη φωτογραφία)

6ον Θα συμπληρώσετε Υπεύθυνη Δήλωση (Προς: 5ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας) μέσω της ιστοσελίδας του https://www.gov.gr/ στην οποία θα αναγράφονται τα εξής (ελεύθερο κείμενο):

“είμαι κηδεμόνας του/της μαθητή/τριας ____________________________________ που εγγράφεται στην ___ τάξη του 5ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας:

? ως πατέρας ή μητέρα του/της ή

? ως έχων την επιμέλεια του/της σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα ή

? ως αντιπρόσωπος του κηδεμόνα

Αποδέχομαι την ηλεκτρονική ενημέρωση για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων είναι η ακόλουθη ……………………………………………………………………..??…”

Προσοχή: Να αναγράφονται τα προσωπικά στοιχεία ευκρινώς και να είναι έγκυρα τα τηλέφωνα και email επικοινωνίας του κηδεμόνα  (ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ)

Διαδικασία Εγγραφής:

Φάση 1η:

Τα δικαιολογητικά (1.Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Πιστοποιητικό Γέννησης, 2.Έντυπο γονικής συγκατάθεσης και 3.Υπεύθυνη Δήλωση από το gov.gr) θα τα αποστείλετε συμπληρωμένα σε ψηφιακή μορφή με ηλεκτρονικό μήνυμα στο email του σχολείου mail@5gym-n-ionias.att.sch.gr .

Φάση 2η:

Συμπληρώνετε τα προσωπικά στοιχεία του παιδιού σας, στην φόρμα συμπλήρωσης που αντιστοιχεί ανάλογα με την τάξη εγγραφής μέσω των παρακάτω συνδέσμων:

Μαθητές που εγγράφονται στην Α’ Τάξη

Μαθητές που επανεγγράφονται στην Β’ και Γ’ Τάξη

Φάση 3η:

Προσκομίζετε την φωτογραφία και το συμπληρωμένο-σφραγισμένο Ατομικό Δελτίο Υγείας με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς τον Σεπτέμβρη.

Το σχολείο θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι την Τρίτη 30 Ιουνίου από τις 8.30 έως τις 14.00 καθημερινά. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, το σχολείο θα λειτουργεί κάθε Τρίτη 9:00 εώς 13:00. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να μας καλείτε στο τηλέφωνο 2102773800 ή να αποστείλετε e-mail στο mail@5gym-n-ionias.att.sch.gr.

Σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι και καλό ξεκίνημα τον Σεπτέμβρη στο 5ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας.